loading...

عاطفه صفری

بازدید : 19
دوشنبه 11 اسفند 1399 زمان : 21:33

با همسر بدبین چه کنیم؟ زمانی که در رابطه و زندگی افراد، شک و بدبینی وجود داشته باشد به تدریج رابطه ی آن ها رو به سردی می رود و صمیمیت آن ها کم می شود.

بنابراین بهتر است که افراد این بدبینی را از بین ببرند. برخی افراد ممکن است علت بدبینی و شکاکیت را فضای مجازی بدانند ولی فضای مجازی تنها راه بدبینی را هموارتر می‌کند.

برخی از افراد دائماً پیام های همسر خود را چک می کنند این کار باعث می‌شود به تدریج همسرشان اعتماد به نفس خودرا ازدست بدهند.

از طرفی برخی از مردان وفاداری به همسر را در پیش می گیرند اما شکاکیت بیش از اندازه ی آن ها باعث خیانت می شود.

رفتار والدین شکاک چه تاثیری روی فرزندان می گذارد؟

الگوی فرزندان معمولاً والدین هستند و بعد از آن فرزندان الگوهای دیگر مثل دوستان، خویشاوندان و معلمان را پیدا می کند.

اگر فرزندان ببینند که پدر و مادر، حرمت ها را زیر پا می گذارند و در مورد مسائلی صحبت می‌کنند که کودکان نباید اطلاعی از آن داشته باشند.

در برخی از شرایط نیز کودک پیام های متفاوتی از پدر و مادر دریافت کنند یعنی پیامی که از پدر دریافت میکنند با پیام مادر یکسان نیست در این صورت احساس می کنند الگوی درستی ندارند.

ما باید بستری برای تربیت درست فرزندان فراهم کنیم تا دیدی واقع بینانه و خوش بینانه داشته باشند.

9 نشانه های همسر شکاک و بدبین

نمی توان به راحتی گفت که همسر چه زمانی به شکاکیت و بدبینی مبتلا شده است. گاهی اوقات پرسیدن سوالاتی مثل باکی بیرون بودی؟ با کی حرف می زدی؟

ممکن است به اشتباه تعبیر شود و افراد علت آن را دلتنگی بدانند در صورتی که علت آن می تواند شکاکیت و بددلی باشد و حتی ممکن است باعث برخوردهای فیزیکی و جسمی شود.

1- فکرهای سرشار از بدبینی و بدگمانی

فردی که دچار شکاکیت می‌شود نسبت به تمام امور و قضایا شکاک و بدبین است و حتی ممکن است کوچک ترین عملی از نظر او ناخوشایند باشد.

رابطه هایی که با شکاکیت همراه است یا کاملا سیاه است یا کاملاً سفید و چیزی بین این وجود ندارد. شما نمی توانید با فردی که دچار شکاکیت است صحبت منطقی داشته باشید.

2- حسادت

افرادی که دچار شکاکیت و بدلی هستند به همه افراد حسادت می کنند حتی ممکن است حرف زدن همسر با جنس مخالف از نگاه آن ها خیانت باشد.

شما شاید بتوانید او را متقاعد کنید که رابطه ای عادی با فرد دارید اما ممکن است کوچک ‌ترین حرکتی از طرف شما باعث فوران او شود. در چنین رابطه ای شما همیشه مقصر هستید.

3- عقده آزار و اذیت

افرادی که دچار شکاکیت هستند احساس می کنند که همسرشان همیشه به آن ها خیانت می کند. او فکر می کند که از او سوءاستفاده شده است بنابراین حتی اگر شما بهترین رفتار با چنین مردانی داشته باشید بازهم ممکن است مورد آزار و اذیت قرار بگیرید.

4- بی اعتمادی

شک و بدبینی باعث بی اعتمادی می شود. چنین مردانی به راحتی به کسی اطمینان نمی‌کنند و دائماً به دنبال کشف توطئه هستند. معمولاً دوستان کمی دارند.

5- خواندن فکر دیگران

ممکن است گاهی شما متوجه شده باشید که همسرتان به شما خیره شده است اما باید بدانید که همسرتان قصد دارد فکر شما را بخواند و شما با کوچک ترین حرکتی مثل اخم کردن سرنخ های جالبی در اختیار او قرار می دهید.

6- زود قضاوت کردن

اگر همسر شما فردی شکاک است شما نمی توانید با او صحبت منطقی داشته باشید زیرا او سریع نتیجه گیری می کند و شما را مقصر معرفی می کند و از نظر او هر کاری که شما انجام می دهید خیانت است و هر چه که شما به او توضیح می دهید نظرش تغییر نمی‌کند.

شکاک بودن همسر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

7- بددلی به خاطر روابط قبلی

ممکن است شما سابقه خوبی در وفاداری در روابط قبلی نداشته باشید.

یا ممکن است همسر شما ازدواجی در گذشته داشته باشد و به او خیانت شده باشد و این دلیلی برای بدبینی نسبت به شما باشد.

8- بدبینی به خاطر تفاوت ارزش ها

ممکن است شما هیچ گاه به همسرتان خیانت نکرده باشید اما نوع رفتار شما با جنس مخالف به گونه‌ای باشد که از نظر همسر شما خیانت به شمار بیاید در واقع خط قرمزها و مرزهای شما با هم متفاوت است.

9- شکاک بودن بیمارگونه

ممکن است شما هیچ رفتار اشتباهی از خود نشان نداده باشید و رفتارهای کاملاً معقولانه و متعهدانه داشته باشید اما همسرتان دچار شکاکیت باشد.

در برخی از بیماری ها، توهماتی وجود دارد مثلاً افراد فکر می کنند که شما به او خیانت می کنید و حتی چنین فردی فکر می‌کند که همه اطرافیان برای خیانت به او نقشه می کشند.

شما نمی توانید به راحتی این افراد را متقاعد به درمان کنید زیرا آن ها معتقدند که روانپزشک و مشاور هم قصد خیانت به او را دارند.

همسر بدبین

رفتار با همسر شکاک باید چگونه باشد؟

ممکن است همسرتان گوشی شما را چک کند و با کوچک ترین صدایی از تلفن همراه شما از خود واکنش نشان دهد در چنین مواقعی باید به شما بگوییم که شما با همسری شکاک مواجه هستید.

اعتماد و احترام دو محور اصلی در رابطه است که اگر هر یک از آن ها دچار آسیب شوند به رابطه شما خدشه وارد می شود.

شک به همسر می تواند احترام و اعتماد را از بین ببرد و باعث طلاق افراد شود.

شک، موضوعی ویران‌کننده است که گاهی می تواند به شدت به رابطه آسیب وارد کند.

 • سرنخ ها را پیدا کنید.

اولین قدم این است که نخستین جرقه های شک در همسر را پیدا کنید. با خود فکر کنید که چه رفتارهایی باعث شکاکیت همسر شما شده است و شما چه واکنش هایی در مقابل شکاکیت همسر انجام داده اید.

در واقع گذشته خود را مرور کنید. نشانه ها و آثار آن را پیدا کنید.

اگر رفتار های شما باعث شکاکیت و بددلی همسرتان شده باشد باید آن ها را بپذیرید و سعی کنید که این رفتارها را حذف کنید زیرا باید شما اعتماد همسر خود را برانگیزید.

 • گفت و گو کنید.

به جای اینکه رفتاری پرتنش و پرخاشگرانه داشته باشید با همسرتان صحبت کنید و به حرف های او گوش دهید.

گاهی ممکن است همسرتان از ترس ها صحبت کند بنابراین شما می‌توانید با صحبت کردن بهترین راه حل ها برای کاهش بدبینی و شکاکیت را پیدا کنید.

شما می توانید برای کاهش بدبینی همسرتان، در طول روز او را از برنامه‌هایتان باخبر کنید.

اگر همسرتان از شما خواسته های نامعقول داشت می توانید به او نه بگویید و دلایل منطقی خود را مطرح کنید. گاهی ممکن است شما پیشنهادهای همسر را بپذیرید این نشان دهنده باج دادن نیست بلکه شما به فکر زندگیتان هستید.

 • به همسرتان نشان دهید که تکیه گاهی برای شما است.

یکی از دلایل بدبینی همسرتان این است که او نمی تواند به درستی احساسات خود را بیان کند مثلاً ممکن است شما را از رفتن به همه جا منع کند اما بهترین کار برای کاهش بدبینی این است که به همسرتان این اطمینان را بدهید که او برای شما بهترین تکیه گاه است. برای این کار می توانید در مهمانی ها تمام توجه خود را به همسر معطوف کنید.

 • در ارتباطات اجتماعی خود خیلی مراقب باشید.

سعی کنید در محیط کاری با همکاران خود صحبت غیر کاری یا تماس های غیر ضروری نداشته باشید زیرا این روابط باعث بی اعتمادی همسر شما می شود، حتی اگر شما فکری در سر نداشته باشید.

 • برای کاهش بدبینی همسرتان روی رفتارتان کار کنید.

شایدبرخی رفتارها در نگاه شما شک بر انگیز نباشد ولی شاید همین رفتارها از نگاه طرف مقابل خیانت و پنهان کاری باشد پس هیچ گاه بهانه دست همسرخود ندهید.

 • از همسر بدبین خشمگین نشوید.

در برابر بدبینی و شکاکیت همسر رفتارهای پرخاشگرانه نشان ندهید اگر شما به او اتهام بزنید یا او را سرزنش کنید ممکن است واکنش بدتری از خود نشان بدهد.

منبع : با همسر بدبین چگونه رفتار کنیم؟بازدید : 28
سه شنبه 5 اسفند 1399 زمان : 23:20

عوامل بازدارنده ی ازدواج چیست؟

یکی از تصمیم های بزرگ و مهم در زندگی هر فرد ازدواج کردن می باشد و ازدواج نقشی تعیین کننده ای در سرنوشت و آینده فرد دارد.

هر فردی در زندگی یک شریک عاطفی برای خود انتخاب می کند و بقیه زندگی خود را در کنار او می گذراند و برای اینکه احساس آرامش و امنیت داشته باشد باید در انتخاب خود دقت کند و فرد مناسبی را برای زندگی انتخاب کند.

افراد با کمک مشاوره می توانند هدف خود را از ازدواج بشناسند و نسبت به هدف و انگیزه خود آگاه باشند و نسبت به تصمیم خود اطمینان حاصل کنند.

فرد برای اینکه ازدواج خوبی داشته باشد باید معیارهای خود را در ازدواج بشناسد تا بتواند فرد مناسبی را انتخاب کند و با استفاده از مهارت هایی که به خوبی آموزش دیده است می توانند ازدواج خوبی داشته باشد و زندگی مشترک خود را به طور صحیح پیش ببرد.

افراد هنگامی که ازدواج می کنند باید برای رشد و پیشرفت خود در زندگی تلاش کنند چون این اصل اهمیت به سزایی دارد.

بسیاری از عوامل هستند که مانع از ازدواج و تشکیل خانواده می شوند. در این مقاله به بررسی عوامل بازدارنده ی ازدواج پرداخته می شود.

مهمترین عوامل بازدارنده ی ازدواج

ایجاد ناهماهنگی تحصیلی بین دو جنس

در جامعه امروزه دختران نسبت به زمان گذشته علاقه بیشتر به تحصیل دارند و نسبت به آن اهمیت بیشتر قائل هستند و تحصیلاتشان را ادامه می دهند.

اما پسران بیشتر دوست دارند سریع وارد بازار کار شوند و کم و بیش از آن ها به درس خواندن و ادامه تحصیل فکر می کنند و تحصیلات خود را ادامه نمی دهند به همین دلیل بین دختران و پسران از نظر تحصیلات ناهماهنگی به وجود می آید.

بر اساس این ناهماهنگی دختران از ازدواج با فردی که تحصیلاتش از خودشان کم تر است پرهیز می کنند و دلشان می خواهد با فردی ازدواج کنند که از نظر تحصیلی همسطح آن و یا بالاتر از آن باشد.

مخالفت والدین

بر اساس نظر مشاوران والدین ممکن است به دلایل مختلف با ازدواج فرزند خود مخالف کنند و با فرزندشان هم عقیده نباشند و از نظر والدین فردی که فرزندشان برای زندگی انتخاب کرده است برای او مناسب نیست و نمیتواند ازدواج موفقی با این فرد داشته باشد و گزینه های بهتری برای ازدواج با او وجود دارد که می تواند آن ها را انتخاب کند.

نظر والدین بعضی وقت ها ممکن است درست باشد و فرزندشان را از خطر احتمالی حفظ کنند چون والدین خوشبختی فرزندشان را می خواهند اما گاهی اوقات ممکن است نظر و عقیده والدین اشتباه بوده و بدون داشتن دلایل منطقی مانع ازدواج فزرندشان شوند.

لازم داشتن شغل و مسکن مناسب

امروزه داشتن شغل و مسکن یکی از شرایط لازم برای ازدواج می باشد و افرادی که شغل مناسبی ندارند و بیکار هستند از نظر شغلی امنیت ندارند و نمی توانند گزینه ای برای ازدواج پیدا کنند چون بیکاری و نداشتن امنیت شغلی یکی از عوامل بازدارنده ی ازدواج می باشد.

داشتن شغل و مسکن یکی از موانع بسیار بزرگ برای جوانان می باشد زیرا جوانان به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب نمی توانند مخارج زندگی را به خوبی تامین کنند و این شرط ها عامل های بزرگی است که ازدواج جوانان را چندین سال به تاخیر می اندازد.

عوامل بازدارنده ی ازدواج

بیماری جسمی و روحی

بر اساس مطالعات انجام شده بسیاری از مشکلات جسمی و جنسی و اختلالات روحی و روانی مشکلاتی برای فرد به وجود می آورد که زندگی زناشویی او را مختل کرده و بر آن تاثیر می گذارد این بیماری ها عبارت اند از:

 • افسردگی حاد
 • پرخاشگری های عصبی و غیرعادی
 • بددلی و سو ظن
 • وسواس عملی و فکری
 • عدم تعادل روانی و …

اگر فردی درگیر این بیماری ها بود باید قبل از ازدواج این بیماری ها را درمان کند و اگر این بیماری ها قابل درمان نیست و فرد رغبتی به درمان ندارد باید طرف مقابل را در جریان این شرایط بگذارد تا فرد با دید باز و به صورت درست انتخاب کند و انتخاب آگاهانه ای داشته باشد.

منبع : عوامل بازدارنده ی ازدواج چیست؟

بازدید : 26
سه شنبه 5 اسفند 1399 زمان : 23:14

ترس از ازدواج (Gamophobia) یکی از معضلاتی می باشد که ذهن جوانان امروزی را درگیر خودش کرده است، این موضوع در سطح وسیع تر بر روی افراد، خانواده و جامعه تاثیر منفی می گذارد.

ترس از ازدواج اگر به صورت افراطی و بیش از حد باشد، تبدیل به فوبیای ازدواج یا گاموفوبیا می شود.

افراد مبتلا به ترس از ازدواج را قانع کرد که "بله" گفتن سر سفره عقد آن قدر سخت نمی باشد و قرار نیست با یک بله زندگی و آینده او به نابودی کشیده شود.

در این مقاله در مورد ترس از ازدواج و علت های آن توضیحاتی داده شده است و راهکار هایی برای افرادی که این ترس در آن ها وجود دارد و از آن رنج می برند وجود دارد تا فرد بتواند به طور واقع بینانه تر با پدیده ازدواج رو به رو شود.

ترس از ازدواج و علائم آن

گاموفوبیا (Gamophobia) به معنی ترس از ازدواج و تعهد می باشد، فوبیای ازدواج مانند فوبیاهای دیگر یک هراس و ترس غیر منطقی می باشد که زندگی بسیاری از جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

به دلیل برخی از مسائل فرهنگی مردان معمولا خیلی بیشتر از زنان به این فوبیا دچار می شوند. کسانی که از ازدواج می ترسند علائمی دارند که در زیر نمونه هایی از آن ذکر شده است:

 • احساس استرس و اضطراب هنگام فکر کردن در مورد ازدواج و تعهد
 • دوری از زوج های متاهل
 • عدم شرکت در مراسم عروسی
 • قطع رابطه مکرر و نداشتن سابقه طولانی با جنس مخالف
 • در شرایط بسیار شدید تر، فکر کردن در مورد ازدواج باعث می شود تا فرد دچار حملات وحشتزدگی، تعرق و تنش شود.

علت زیر بنایی ترس از ازدواج

ریشه ترس از ازدواج به طور دقیق مشخص نشده است و ممکن است علت های مختلفی در آن نقش داشته باشد که از آن ها می توان به محیط، تربیت و آسیب های دوران کودکی اشاره کرد.

در این بخش موارد احتمالی که بر روی فرد تاثیر گذاشته و باعث ترس از ازدواج می شود را بیان می کنیم:

 • داشتن پدر و مادر مطلقه
 • سابقه خانوادگی اختلالات روانی، به خصوص اختلالات اضطرابی
 • مشاهده الگوهای غلط در کودکی
 • ترس از اعتماد به دیگران یا پیستانتروفوبیا( Pistanthrophobia) که به خاطر تجربه شکست عشقی در رابطه قبلی به وجود می آید.

چرا بعضی از افراد از ازدواج می ترسند؟

ازدواج یک تصمیم سخت و سرنوشت ساز در زندگی همه افراد می باشد و چالش های بسیاری را به وجود می آورد، بنابراین بسیاری از افراد به شدت از ازدواج کردن می ترسند و در هنگام ازدواج مضطرب می شوند.

به خاطر داشته باشید که ترس از یک عمل ناشناخته کاملا عادی است و نباید نگران باشید، اما اگر بیش از اندازه از ازدواج می ترسید و این ترس بر روی زندگی شما تاثیر گذاشته است باید به فکر راهی برای درمان آن باشید.

اگر نامزد شما در مورد ازدواج به راحتی حرف نمی زند، از بحث در مورد ازدواج طفره می رود، دچار اضطراب می شود و سعی می کند موضوع را عوض کند ممکن است به فوبیای ازدواج دچار شده باشد.

اگر می خواهید بفهمید که در آن لحظه چه چیزی در ذهن نامزدتان می گذرد این مقاله را مطالعه کنید، در این قسمت از مقاله بررسی می کنیم که چه افکاری درباره ازدواج در ذهن فرد وجود دارد که باعث ترس او از ازدواج می شود.

ترس از ازدواج

 • از دست دادن استقلال فردی

بر اساس نظرسنجی هایی که از افراد مجرد صورت می گیرد اولین چیزی که باعث ترس از ازدواج می شود از دست دادن استقلال افراد است.

از نظر این اشخاص، تاهل یعنی شریک زندگی در همه امور زندگی چه ریز و چه درشت دخالت هایی را انجام می دهد. بنابراین آن ها فکر می کنند که اگر ازدواج کنند آزادی خود را به طور کامل از دست می دهند و مانند یک اسیر در دام می افتند.

 • عدم برخورداری از اعتماد به نفس

هنگامی که دختر و پسر با یکدیگر روابط دوستی دارند همه چیز خوب است زیرا در آن زمان مسئولیتی برای زندگی ندارند و در قبال یکدیگر مسئول نمی باشند.

اما ازدواج معقوله متفاوت است، ازدواج کردن مسئولیت هایی را به همراه دارد. بنابراین افرادی که از ازدواج می ترسند ممکن است از قبول مسئولیت ترس داشته و اعتماد به نفس لازم برای ازدواج کردن و پذیرفتن مسئولیت را نداشته باشند.

 • عدم مسئولیت پذیری

بر اساس مطالبی که ذکر شد مسئولیت هایی که هنگام ازدواج به وجود می آید با روابط دوستی متفاوت می باشد و همین موضوع برای دختر و پسر ایجاد ترس می کند.

مسئولیت های اضافی ازدواج باعث می شود تا زن و مرد زمان کمتری برای فعالیت های مورد علاقه خود داشته باشند و وقتی به این فکر می کنند که احتمال دارد فعالیت های مورد علاقه خود را به خاطر حجم انبوهی از مسئولیت های زندگی از دست بدهند از ازدواج دوری می کنند.

 • هزینه ها و مخارج بیش از حد زندگی متاهلی

اگر فرد به حساب و کتاب هزینه های بعد از ازدواج بیش از اندازه فکر کند در این صورت فوبیا ازدواج برای او چند برابر می شود. اشخاص می دانند که مخارج زندگی زناشویی با مخارج زندگی مجردی متفاوت می باشد و فکر کردن به این موضوع که مبادا فرد نتواند از پس هزینه های زندگی زناشویی بر آید و از لحاظ مالی در مذیقه قرار بگیرد باعث می شود تا از ازدواج ترس و واهمه داشته باشد.

 • نگرانی از پایان رابطه عاشقانه

روابط دوران نامزدی سرشار از عشق و علاقه می باشد اما پس از ازدواج این روابط حالت معقول تری به خود میگیرد. بنابراین فرد ترس دارد که پس از ازدواج رفتار همسرش تغییر کند و یا از نظر احساسی متفاوت شده و احساسات او فروکش کند.

پیشنهاد مشاور: تکنیک های داشتن رابطه عاشقانه با همسر بیاموزیم

 • ترس از زندگی جنسی یکنواخت

تعهد در زندگی مشترک حرف اول را می زند اما گاهی افراد از تصور این که تا آخر زندگی تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشند ناراحت و خسته می شوند و به همین دلیل علاقه آن ها به ازدواج و زندگی مشترک کمرنگ می شود.

این افراد ممکن است درگیر مشکلات و اختلالات جنسی باشند که برای درمان آن بهتر است به مشاور مراجعه کنند، در غیر این صورت در آینده دچار مشکلات زیادی می شوند.

 • تقسیم دارایی ها

پس از ازدواج در زندگی مشترک همه چیز بین زن و شوهر تقسیم می شود، خانه من به خانه ما و دارایی من به دارایی ما تبدیل می شود.

بسیاری از افراد دوست ندارند عزیزترین دارایی هایشان را با کسی شریک شوند، این امر برای آن ها بسیار ناخوشایند می باشد و باعث ترس آن ها از ازدواج می شود.

 • ترس از طلاق

بسیاری از افراد هستند که به ازدواج با دید منفی و بدبینانه نگاه می کنند و طلاق برای آن ها کابوسی شده است که آن ها را از ازدوج می ترساند.

آن ها همیشه آینده تلخی از ازدواج برای خود تصور می کنند و عامل این بینش غلط طلاق می باشد.

بسیاری از فرزندان طلاق این ترس را تجربه می کنند و تصویری از ازدواج موفق ندارند. مشاور و روانشناس می توانند به این افراد کمک کرده تا این ترس را کنترل کنند.

 • ترس از ناشناخته

حتما تاکنون شنیده اید که می گویند«ازدواج مانند هندوانه سر بسته ای می ماند» افرادی که فوبیای ازدواج دارند، از هر اتفاقی پس از ازدواج می ترسند، آن ها نمی دانند که بعد از ازدواج به چه کسی تبدیل می شوند و اهداف زندگی آن ها چه تغییری می کند. بنابراین آن ها به خاطر ناشناخته بودن مسائل بعد از ازدواج دچار ترس می شوند.

پیشنهاد مشاور:چرا با آدم نادرست ازدواج می کنیم؟

غلبه بر ترس از ازدواج

اگر ترس از ازدواج به صورت خفیف و متوسط می باشد، می توانید با مطالعه این بخش از مقاله که مربوط به نحوه غلبه بر ترس از ازدواج می باشد، ترس خود را درمان کنید و یا از شدت آن بکاهید.

اما اگر درگیر فوبیا ازدواج یا ترس شدید از ازدواج می باشید دیگر نمی توانید ترس تان را کنترل کنید و باید به روانشناس مراجعه کنید تا با استفاده از روان درمانی مشکل خود را حل کنید.

راه های زیر به شما در کاهش این ترس کمک می کند:

خود را با زوج های متاهل خوشبخت محاصره کنید

برای جلوگیری از گوموفوبیا یا ترس از ازدواج، سعی کنید با زوج هایی ارتباط برقرار کنید که از زندگی زناشویی خود راضی و خوشحال هستند و از زن و مردهایی که از زندگی زناشویی خود شکایت می کنند و ترس شما را بیشتر می کنند دوری کنید.

اطرافیان به راحتی بر روی ذهن شما اثر می گذراند و شما را به سمت ازدواج یا ترس از ازدواج سوق می دهند، بنابراین در انتخاب اطرافیان خود دقت کنید.

باور کنید که بعد از ازدواج واقعا چیزی تغییر نمی کند

در خودتان این باور را ایجاد کنید که پس از ازدواج هیچ چیز تغییر نمی کند و به جز نام خانوادگی و نقشی که به عنوان همسرتان بر عهده می گیرد چیز زیادی قرار نیست تغییر کند.

واقعیت این است که پس از ازدواج بسیاری از جنبه های روابط شما تغییر نمی کند و همسر شما همان آدمی است که می شناختید و احتمال این که به فرد دیگری تبدیل شود بسیار کم می باشد.

منبع : ترس از ازدواج | گاموفوبیا را از پا در آوردید

بازدید : 37
پنجشنبه 30 بهمن 1399 زمان : 22:05

هر یک از رفتارها، تصمیمات و فعالیت های انسان تحت تاثیر عوامل گوناگون روانی و اجتماعی می باشد. انتخاب همسر نیز یکی از همان گزینه ها می باشد که عوامل مرتبط با موضوع مورد نظر در آن نقش دارد و از کنش های انسان به شمار می آید.

موفقیت در انتخاب همسر

یکی از مهم ترین انتخاب هایی که فرد باید در زندگی خود انجام دهد ازدواج می باشد. ازدواج مهم ترین انتخاب فرد در زندگی است و هیچ تصمیمی در زندگی اشخاص در حد ازدواج اهیمت ندارد و تاثیرگذار نمی باشد.

این موضوع به این دلیل است که ازدواج بر سایر تصمیم ها اثر می گذارد و رفتارهای بعد از ازدواج نیز تحت تاثیر این تصمیم قرار می گیرد.

برخی مشاوران مذهبی از کلمه هم کفو بودن استفاده می کنند که به معنی داشتن ویژگی های اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و غیره یکسان زوجین است.

عوامل شخصیتی و تفاوت های فردی

افراد از بدو تولد با یکدیگر فرق می کنند و و از لحاظ ویژگی های شخصیتی نیز متفاوت می باشند یعنی هر کدام یک نوع ویژگی دارند، بسیاری از آن ها ممکن است درون گرا و بعضی ها برون گرا باشند، تعدادی هیجان خواه، وبعضی ها مخالف هیجان هستند.

پس ویژگی های شخصیتی افراد بسیار متمایز است برای امر ازدواج باید قبل از آن شناخت لازم را به دست آورید.

11 عامل کلیدی در انتخاب همسر چیست ؟

تفاوت فردی در هوش | هم کفو بودن

افراد از نظر هوش نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند و سطح هوش آن ها با هم فرق می کند بسیاری از افراد ممکن است هوش علمی آن ها خوب باشد و بتواند در حین تحصیل از شاگرد های ممتاز بوده و نمرات عالی کسب کنند و عده ای ممکن است از نظر هوش کلامی یا هیجانی بالاتر باشند.

تفاوت در انتخاب همسر از لحاظ انگیزش

بر اساس نظر روانشناسان برخی از افراد از نظر سطح برانگیختگی بالاتر از دیگران می باشد و بعضی ها سطح برانگیختگی کمتری دارند.

افراد از نظر انگیزه نیز با یکدیگر متفاوت می باشند و تفاوت هایی با هم دارند، برخی از آن ها دوست دارند پیشرفت کنند و از این نظر انگیزه آن ها بسیار زیاد است،

برخی دیگر از نظر پیوند جویی انگیزه بالایی دارند. هر چه سلامت روان و محیط تربیتی فرد مناسب تر باشد انگیزه فرد بیشتر است به عبارت دیگر سطح انگیزش با سلامت روان و محیط تربیتی فرد در ارتباط می باشد.

انگیزه ها انواع مختلفی دارد و هرکدام از آن ها ممکن است با هوش، علایق و استعدادها و توانایی فرد در ارتباط باشد.

سطح و نوع انگیزه خواستگاه و زمینه های دارد. ممکن است افرادی که با هم ازدواج می کنند متفاوت باشند و هر کدام نوع متمایزی از انگیزه را تجربه کنند.

عوامل فرهنگی انتخاب همسر

افرادی که می خواهند با هم ازدواج کنند باید از نظر فرهنگی تقریبا در یک سطح باشند زیرا عواملی زیر مهم هستند.

 • نگرش ،
 • سبک و شیوه زندگی،
 • آداب و رسوم زندگی،
 • اعتقادات و باورهای مذهبی فرد
 • خانواده اش

اگر قبل از ازدواج مورد بررسی قرار نگیرد ممکن است مشکلاتی برای فرد در زندگی مشترک به وجود آورد.

تفاوت در نگرش طرفین

نگرش ها معمولا در شرایط متفاوتی به وجود می آید و براساس تجارب، یادگیری ها، عواطف و شناخت شکل گرفته و تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرد.

بر اساس این شرایط یکی از اجزای مهم فرهنگی_شخصیتی که همان نگرش است شکل متفاوتی دارد و باعث می شود تا فرد از دیگران متمایز باشد.

سبک زندگی خانواده طرفین

هر فرد سبک زندگی خاص خودش را دارد و می تواند آزادانه هر طور که تمایل دارد آن را انتخاب کند به همین دلیل اگر با سبک زندگی متفاوتی آشنا شدید آن را غیر طبیعی در نظر نگیرید و تعجب نکنید چون افراد خودشان آن سبک را دوست دارند و آن را انتخاب کرده اند.

سبک زندگی مجموعه ای از تلقین ها، ارزش ها، شیوه های رفتار، حالت و سلیقه ها در هر چیزی می باشد و می تواند بسیار متفاوت بوده و از اجزای رفتار شخصی فرد به حساب نمی آید.

شیوه های همسر گزینی هر یک از خانواده ها

بر اساس مطالعات انجام شده همسر گزینی به دو شیوه انجام می شود، شکل مدرن و شکل سنتی.

در شیوه سنتی دختر و پسر از طریق والدین یا آشنایان به یکدیگر معرفی می شوند و پس از اینکه با یکدیگر آشنا شدند، اگر دختر و پسر یکدیگر را پسندیدند می توانند مقدمات ازدواج را انجام دهند.

در شیوه جدید، بسیاری از جوانان از طریق مختلف با یکدیگر آشنا می شوند و یا در محیط های اجتماعی همسر مورد نظر خود را جست وجو می کنند و هنگامی که آن را انتخاب کردند، فرد را به خانواده معرفی می کنند.

هر دو شیوه ممکن است با معایت و مزایایی همراه باشد و هر کدام نتایجی داشته باشد.

تشریفات بیش از حد

هر کدام از خانواده ها ممکن است تشریفات و فرهنگ های خاص خودشان را داشته باشند و این فرهنگ ها برای خانواده ها بسیار مهم است و از آن ها تبعیت می کنند.

در برخی از ازدواج ها ممکن است زوجین و خانواده ها نسبت به یکدیگر سخت گیری های زیادی را انجام دهند و بیش از حد یکدیگر را تحت فشار قرار دهند که این موضوع باعث می شود فشارهای روانی بسیاری بر روی افراد وارد شود.

منبع : 11 عامل کلیدی در انتخاب همسر چیست ؟

بازدید : 42
شنبه 25 بهمن 1399 زمان : 22:12

تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی از سالیان پیش وجود داشته و گاهی شکل بسیار شدیدی به خود می گیرد. می توان نمونه هایی از این تبعیضات را در قوانین برخی کشورها یا برخورد برخی خانواده ها مشاهده کرد.

متاسفانه در برخی از مناطق دختران به خاطر تبعیض جنسیتی از تحصیل محروم هستند یا زنان اجازه فعالیت های اجتماعی را ندارند

متاسفانه دیده می شود که برخی خانواده‌ها در برخورد با فرزندانشان تفاوت قائل می شوند.

اما برخی افراد به طور کامل از این تبعیض های جنسیتی آگاه نیستند.

تبعیض جنسیتی چیست؟

تبعیض جنسیتی هنگامی اتفاق می‌افتد که نحوه برخورد با افراد تحت تاثیر جنسیت آن ها قرار می‌گیرد.

تبعیض جنسیتی ممکن است در تمام موارد وجود داشته باشد مثلاً عدم حضور زنان در ورزشگاه ها نمونه‌ای از این تبعیض ها است.

ابعاد مختلف تبعیض جنسیتی

تبعیض جنسیتی خود را به شکل های مختلف نشان می دهد و تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد تبعیض جنسیتی می‌تواند شکل آشکار یا پنهان داشته باشد و خود را در تمام جنبه ها خانواده، فرهنگ و قوانین اجتماعی نشان دهد.

تبعیض جنسیتی در سطح خانواده

کودکان در خانواده دارای شخصیت و ویژگی‌های مختلف هستند و برخوردها با نوع انتظارات متفاوت است اما خیلی از مواقع رفتار متفاوت والدین بر اساس جنسیت کودکان است. این موضوع باعث نابرابری های غیر منطقی می شود که بر روی روان کودکان تاثیر می گذارد .زمانی که صحبت از تبعیض می‌شود مسئله آزادی در عمل وگفتار مطرح می شود.

کلیشه های جنسیتی در خانواده

در بسیاری از جوامع بخصوص جوامع سنتی از همان دوران کودکی از دختران انتظار دارند که نقش مادر و خانه داری را بیاموزند. تصور می شود که بازی هایی که دختران به آن ها علاقه دارند بازی با عروسک، اسباب بازی و خانه داری است. از طرفی دیگر بازی هایی که پسران به آن ها تشویق می شوند بازی هایی مثل ماشین بازی، تفنگ بازی و اسباب بازی‌های ابزاری است.

به طور معمول دختران به بازی های آرام و غیر فعال تر که به مراقبت و ارتباط تاکید دارند مثل مامان بازی علاقه دارند. ولی پسران بیشتر به بازی‌های فعال‌ و گروهی مثل دزد و پلیس تشویق می شوند.

این موارد به معنای برتری یک نوع از علایق نیست، کودکان به دلیل تفاوت های زیستی به فعالیت های متفاوتی کشیده می شوند مثلاً دختران به طور غریزی گرایش به مراقبت دارند و پسران به طور تکاملی گرایش به بازی های رقابتی و قدرتی دارند. اما مشکله زمانی ایجاد می‌شود که خانواده‌ها به علاقه و ویژگی‌های کودکانشان توجهی نمی‌کنند و فقط به جنسیتشان توجه دارند و بر آن احساس از کودکان خود انتظار دارند و فقط بخشی از فعالیت‌های آن ها را می پذیرند مثلاً ممکن است دختری علاقه به فوتبال داشته باشد ولی این فعالیت در خانواده آن ها هرگز پذیرفته نشود و والدین تلاش کنند که او را به سمت فعالیتی که فرزندشان به آن علاقه ای ندارد سوق دهند.

تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی

انتظارات نابرابر در خانواده

این تفاوت ها در نوع انتظارات و مسئولیت های خانواده خود را نشان می دهد، بسیاری از خانواده ها به خاطر ترس و نگرانی به پسران در تفریح و فعالیت ها آزادی بیشتری می دهند. آن ها ساعت ورود و خروج معینی ندارند و درمورد فعالیت‌ها و روابطشان با دیگران سخت گیری نمی شود. در برخی دیگر از خانواده ها ممکن است انتظارات از فرزندان پسر سنگین بوده اما به صورت ناخودآگاه امکانات رفاهی بیشتری برای دختر وجود داشته باشد. با توجه به باورها و انتظارتی که خانواده ها از پسران خود دارند، بیشتر از دختران خود حمایت عاطفی و هیجانی می کنند.

داشتن احساسات نابرابر نسبت به فرزندان

ممکن است که پدر و مادر قبل از فرزند دار شدن گرایش بیشتری به داشتن فرزند دختر یا پسر داشته باشند. این علاقه باعث می شود که به صورت ناخودآگاه محبت بیشتری به فرزند داشته باشند، همچنین ممکن است به دلیل علاقه بیشتری که به دختر یا پسر خود دارند نسبت به اشتباهات او چشم پوشی کنند و به فرزند دیگر خود سختگیری بیشتری نشان دهد و یا امکانات و خدمات بیشتری برای یکی از فرزندان فراهم کنند.

تبعیض جنسیتی در سطح فرهنگی

فرهنگ تا حد زیادی می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید تبعیض جنسیتی شود، در جوامع سنتی تر گرایش به تبعیض جنسیتی بیشتر می شود.

انتظارات نابرابر فرهنگی

در بیشتر فرهنگ ها از دختران انتظار می رود که رفتارهای اجتماعی آرام و منفعلانه داشته باشد. قضاوت های اجتماعی نیز در مورد دختران سختگیرانه تر است مثلاً رفتار پرخاشگرانه از سوی پسران پذیرفتنی تر است اما در بسیاری از فرهنگ‌ها از زنان انتظار می رود در مشاغل سطح پایین قرار بگیرند یا در سایه مشاغل آقایان فعالیت کنند.

در برخی از جوامع مادران شاغل به خاطر نداشتن وقت کافی برای فرزندان و همسر مقصر شناخته شوند.

تبعیض جنسیتی فرهنگی پنهان

تبعیض جنسیتی می‌تواند به صورت پنهانی در اجتماع ایجاد شود، نگاهی که در مورد زنان در جامعه وجود دارد متفاوت با مردان است. در بسیاری از فرهنگ ها انتظار می‌رود که زنان تا سن مشخصی ازدواج کنند اما این انتظارات در مورد مردان کمتر وجود دارد و برچسب های مختلفی در این موارد بر زنان زده می‌شود مثلاً به این زنان ترشیده یا بیوه گفته می شود.

در جوک ها و لطیفه ها زنان و دختران از نظر هوشی پایین تر از مردان در نظر گرفته می شوند. شاید این لطیفه ها در ظاهر بی آزار به نظر برسند اما به صورت ناخودآگاه روی نگاه جامعه، اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی دختران تاثیر می گذارد و در آینده می توانند نقش آن ها را در تربیت فرزندان و مادر بودن به خطر بیندازد.

تبعیض جنسیتی در سطح قوانین اجتماعی

قوانین در جوامع مختلف می‌تواند در مورد زنان و مردان به صورت نابرابر باشد. با وجود این، در جوامع پیشرفته با فعالیت افراد خواهان برابری به دنبال اصلاح این قوانین است.

در برخی از جوامع دیگر فرصت‌های کاری، حقوق و مزایا برای مردان بیشتر است .حتی در برخی از مناطق در مورد فعالیت‌های اجتماعی، تحصیلی، رانندگی یا داشتن برخی از شغل ها محدودیت وجود دارد.

منبع : تبعیض جنسیتی در سطح خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی

بازدید : 24
دوشنبه 20 بهمن 1399 زمان : 21:50

برای تشکیل یک زندگی موفق با فردی که دوست دارید و به او علاقه مند هستید باید قبل از ازدواج اقدامات لازم را، از جمله شناخت فرد و شناخت خانواده به درستی انجام گیرد. در این مقاله به بررسی چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج و عوامل این شناخت پرداخته می شود.

تمام این تلاش ها برای این است که بتوانید تصمیم درستی در مورد زندگی مشترک بگیرید و با اطمینان طرف مقابل را برای زندگی خود انتخاب کنید.

یکی از ضروریات برای ازدواج و زندگی مشترک همسر شناسی می باشد و شناخت درست قبل از ازدواج باعث انتخاب درست تری می شود و فرد دیگر به اشتباه وارد زندگی زناشویی نافرجام نمی شوند.

ازدواج باید با شناخت باشد و برای این که از عواقب ازدواج بدون شناخت جلوگیری شود، فرد باید با استفاده از روش های شناخت زن و مرد، قبل از ازدواج اطلاعات کافی به دست آورد تا بتواند ازدواج درستی داشته باشد.

چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج

شناخت زنان قبل از ازدواج

همسر شناسی بسیار اهمیت دارد به همین دلیل باید قبل از ازدواج زن مورد علاقه یا دوست دختر خود را به خوبی بشناسید، برای شناخت آن ها چند عامل تاثیر دارد که با در نظر گرفتن این عوامل می توانید به شناخت خوبی برسید و بهترین تصمیم را بگیرید، در ادامه مقاله عواملی که برای شناخت زنان قبل از ازدواج مهم می باشد را ارائه می دهیم.

پیشنهاد مشاور: سوالات ازدواج | کاملترین سوالات ازدواج به تفکیک جلسه

 • شناخت شخصیت زن

برای این که افراد بتوانند زندگی زناشویی مناسبی داشته باشید، باید شخصیت فرد را مانند رفتار ها، افکار، احساسات را به خوبی بشناسید، شناخت این عوامل باعث تشکیل زندگی بهتری می شود.

معمولا در ابتدا افراد جذب فردی می شوند که رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهد مثلا افراد درون گرا، برون گراها را جذب می کنند و این موضوع تا مدتی برای آن ها لذت بخش است و زندگی شادی خواهند داشت اما در دراز مدت این تفاوت باعث اختلاف در زندگی زناشویی می شود.

 • شناخت خانواده زن

در مسئله ازدواج شناخت خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا باید بدانید که همسر شما در چه خانواده و فرهنگی رشد کرده است.

در حقیقت بسیاری از مشکلاتی که در زندگی زوجین به وجود می آِید به دلیل تفاوت های فرهنگی و عدم هماهنگی بین ارزش های خانوادگی می باشد، بنابراین تحقیقات قبل از ازدواج اهمیت بسیاری دارد و باید این مسئله به درستی مورد بررسی قرار بگیرد.

 • شناخت علایق از راه های شناخت زنان قبل از ازدواج

هر چه در مورد علایق و سلیقه های فرد مورد نظر بدانید، صمیمت بیشتری با او خواهید داشت. بنابراین شناخت علایق همسر آینده بسیار مهم می باشد و باید در مورد مواردی مانند علاقه به سفر، شغل مورد نظر و هنر و استعداد های آگاهی های لازم را به دست آورید.

 • شناخت اهداف زن

یکی مهم ترین عواملی که برای شناخت زنان قبل از ازدواج مهم می باشد، شناخت اهداف او در زمینه فردی، زوجی، فرزند آوری و حتی مهاجرت می باشد، اگر اهداف همسرتان با شما متفاوت باشد باید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید و پس از بررسی اهداف، برای ازدواج انتخاب درستی را در نظر بگیرید و از ازدواج با زن مورد علاقه خود مطمئن شوید.

چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج

راه های شناخت زنان قبل از ازدواج

برای شناخت مردان و زنان راه هایی وجود دارد و راه های شناخت مردان قبل از ازدواج با زنان تفاوت هایی دارد. برای شناخت زن روش هایی وجود دارد که آشنایی با آن ها باعث می شود تا شناخت بهتری نسبت به زنان پیدا کنید.

در این مقاله برخی از راه های شناخت زن قبل از ازدواج را مطرح شده است.

 • تفاوت اصلی بین زن و مرد

از نظر روانشناختی و بیولوژیکی زنان و مردان با یکدیگر متفاوت می باشند، بر این اساس زنان مانند مردها فکر نمی کنند و شناخت این تفاوت ها باعث می شود تا زن را بهتر بشناسید، برای مثال زنان نسبت به مسائل جزئی نگرتر از مردان هستند و به مسائل کوچک بسیار اهمیت می دهند.

 • خودداری از پیش داوری زن

برای شناخت زنان نباید پیش داوری کنید، بنابراین از تصاویر ذهنی خود استفاده نکنید. زیرا زنان نسبت به قضاوت احساس ترس می کنند، بنابراین برای شناخت زنان اصلا عجله نکنید.

برای مثال هنگامی که مردان، زنی را می بینند که سن او بالا رفته اما هنوز ازدواج نکرده است در مورد او پیش داوری می کنند و تصور می کنند که حتما آن زن ایرادی دارد و به همین دلیل تا به حالا ازدواج نکرده است.

 • ایجاد اعتماد در زن از راه های شناخت زنان

برای این که بتوانید در مورد زنان اطلاعاتی کسب کنید باید در ابتدا اعتماد او را جلب کنید و وفاداری خود را ثابت کرده در این صورت زن اطلاعاتی در مورد شخصیت، علایق، اهداف و ...به شما می دهد. در غیر این صورت اگر نتوانید اعتماد و وفاداری خود را ثابت کنید زن ها به راحتی با شما صمیمی نمی شوند و اطلاعات شان را در اختیار شما قرار نمی دهند.

 • سوال پرسیدن از زنان

مرد می تواند با سوال پرسیدن و صحبت با زن در مورد احساسات، علایق و ارزش های او اطلاعاتی به دست آورند زنان از صحبت کردن و گپ زدن لذت می برنند و به همین دلیل می تواند با این روش به شناخت زن رسید.

اما اگر سوال هایی که از زن پرسیده شود بیش از حد خصوصی باشد، به زن احساس ناامنی دست می دهد و زن از مرد فاصله می گیرد.

منبع : چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج

بازدید : 35
چهارشنبه 15 بهمن 1399 زمان : 20:41

آیا روابط عاطفی را میتوان از راه دور اداره کرد؟ آیا داشتن رابطه عاطفی از راه دور امکان پذیر است؟ گاهی به دلایلی بین زن و شوهر فاصله می‌افتد. این فاصله می تواند به دلایل مختلف مانند مسائل شغلی، تحصیلی، تغییر محل زندگی خانواده باشد و در هر دوره و در هر رابطه ای ممکن است اتفاق بیافتد، اما چیزی که اهمیت دارد این است که بتوانیم روابط خود را کنترل کنیم و حتی از راه دور رابطه سالم و صمیمی برقرار کنیم.

تاثیر فاصله بر روابط عاطفی

اولین موضوعی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که آیا می‌توانید به این شرایط ادامه دهید؟

ادامه رابطه به عوامل زیادی بستگی دارد و اگر آن ها را رعایت کنید به هدفی که در ذهن دارید می‌رسید.

فاصله زیاد باعث سردی زوجین می شود و به خاطر اینکه ارتباط کمی با یکدیگر دارند دچار سردی عاطفی می شوند. آن ها نمی توانند مانند گذشته بیرون بروند، دست یکدیگر را بگیرند یا همدیگر را در آغوش بکشند.

از دیگر نگرانی های این افرد این است که شریک احساسی آن ها به روابط موازی کشیده شود، یعنی احتمال اینکه افراد وارد رابطه های دیگر شوند زیاد است.

وقتی یکی از زوجین نشانه های خیانت را ببیند دلسرد می‌شود و ممکن است رابطه به جدایی و طلاق منجر شود.

آیا ادامه رابطه با این فاصله امکان پذیر است؟

با پیشرفت تکنولوژی ادامه این رابطه ها آسان تر شده است، اما هنوز هم نمی توان تضمین کرد که شما رابطه خوبی داشته باشید. این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد.

گام اول

اولین کار این است که شرایط را برای خود و همسرتان روشن کنید.

به او بگویید که چه برنامه‌ای در ذهن دارید و قرار است رابطه خود را چگونه پیش ببرید. برخی از افراد به این نتیجه می رسند که به دلیل سختی زیاد رابطه بهتر است رابطه را اتمام بخشند.

گام دوم

دومین قدم این است که بر سر مسائل توافق کنید.

در هر رابطه ای که هستید باید به توافق برسید و هر دو طرف باید از این توافق راضی باشند، بنابراین با یکدیگر صحبت کنید و به نتیجه برسید.

چگونگی حفظ و مدیریت رابطه عاطفی از راه دور

 • انتظارات خود را بیان کنید.
 • می توانید از طریق فضاهای مجازی با یکدیگر در ارتباط باشید.
 • ساعاتی از روز را به یکدیگر اختصاص دهید. با هم صحبت کنید و از احساسات خود به همسر بگویید.
 • حتماً حضوری با هم ملاقات داشته باشید.
 • می‌توانید سرگرمی های مشترکی با یکدیگر داشته باشید مثلاً بازی های آنلاین با یکدیگرانجام دهید.
 • مناسبت ها به یکدیگر تبریک بگویید و یا نامه های عاشقانه برای یکدیگر پست کنید.
 • نیازهای جنسی یکدیگر را فراموش نکنید از طریق اینترنت هم می‌توانید آتش عشق را در همسرتان شعله ور سازید و پیام های محبت آمیز برای هم بفرستید.
 • برای حفظ رابطه عاطفی از خود عکس بگیرید و از همسرتان بخواهید برای شما عکس بفرستد.
 • از برنامه‌هایی که دارید برای همسرتان بگویید و نگذارید که از شما بی خبر باشند.
 • برای اینکه رابطه عاطفی خود را حفظ کنید هدیه ای به او بدهید و از او بخواهید که هنگامی که دلتنگ شما شد به آن نگاه کند.

نشانه های سلامت رابطه از راه دور

برای اینکه مطمئن شوید حال رابطه شما خوب است نشانه های زیر را بررسی کنید.

 • آیا طرف مقابل در مورد اتفاقات روز از شما سوال می پرسد؟ پرسیدن سوال و اهمیت درمورد اتفاقات روزمره یعنی شما برای او اهمیت دارید.
 • آیا برای شما گل یا هدیه می فرستد؟
 • آیا وقتی شما حرف می زنید با دقت به شما گوش می دهد و علاقه دارد حرف‌های شما بشنود؟
 • آیا می توانید مشکلات و اختلافات پیش آمده بین یکدیگر را مدیریت کنید؟
 • آیا به یکدیگر اعتماد دارید؟
 • آیا همسرتان به حریم خصوصی شما احترام می گذارد؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا منفی است، می‌توانید از فاصله ایجاد شده میان شما و همسرتان برای رشد، پرورش رابطه، رسیدن به پیشرفت کمک بگیرید.

خانواده و اطرافیان می گویند همسرت که پیش تو نیست چرا طلاق نمیگیری؟

شاید افراد مختلفی شما را دعوت به جدایی کنند اما هیچ کس صدای قلب شما را نمی شنود. به دل خود شک راه ندهید و هرگاه احساس کردید به مشاور نیاز دارید از کمک‌های متخصص استفاده کنید.

آیا دوری از همسر و فرزند باعث خیانت از جانب دو طرف می‌شود؟

ارتباط عاطفی ضعیف بین دو فرد باعث فاصله و سردی زوجین می‌شود. اگر ارتباط جنسی نیز بین زوجین وجود نداشته یا از آن رضایت کافی نداشته باشند رابطه به لبه پرتگاه کشیده می شود.

باید هوشیار باشید، رابطه خود با همسرتان را گرم نگه دارید و نگذارید که بین شما و همسرتان فاصله ایجاد شود.

رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم

نکات زیر به بهبود رابطه از راه دور کمک می کنند:

 • از برقراری ارتباط بیش از حد دوری کنید

عاقلانه نیست که بیش از اندازه با همسر خود تماس بگیرید. بسیاری از زوجین فکر می کنند که باید با بیش تر تماس گرفتن و پیام دادن مسافت را جبران کنند.

این کار درست نیست و فقط ممکن است اوضاع را بدتر کند. "دوستت دارم" جمله ای بسیار زیبا و ارزشمند است و بیش از اندازه گفتن آن می تواند آن را عادی جلوه دهد. بنابراین در رابطه خود اعتدال را رعایت کنید.

 • به ان فاصله به چشم یک فرصت نگاه کنید

تمام روابط احتیاج به پیشرفت و بهبود دارند، سعی کنید در این مدت برروی مشکلات روابط خود کار کنید. از طرف دیگر این دوری می تواند میزان علاقه و پایبندی شما به یکدیگر را بسنجد.

منبع : رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم

بازدید : 32
پنجشنبه 9 بهمن 1399 زمان : 19:45

حل اختلاف با همسر و دعوای زوجین

اختلاف و درگیری بین زن و مرد در هر دوره ممکن است اتفاق بیفتد ک ماهیت این دعواها در دوران ،دوستی ،عقد، نامزدی و حتی در دوران بارداری متفاوت است.

معمولاً در خانواده هایی که پایه های زندگی خودشان را محکم کرده باشند با آرامش بیشتری زندگی می کنند و در مقابل مسائل ریز و درشت را با آرامش بیشتری حل می‌کنند.

لازم است روش های حل اختلاف را بدانیددر این صورت می توانید رابطه خود را بهبود ببخشید.

هر زوج در طول زندگی ممکن است در عقیده و افکار، روش حل مسئله شخصی، با همسر خود متفاوت باشد اگر شناخت کافی قبل از ازدواج وجود نداشته باشد اختلافات بعد از ازدواج بیشتر خواهد بود.

مشکلات مالی یکی از مشکلاتی که بیشتر خانواده ها با آن درگیر هستند و معمولاً زوجین نمی توانند در مورد آن به نتیجه برسند و منجر به دعوای آنها می شود مثلاً اینکه چطور پول ها را خرج کنند، پس انداز کنند و برخی از خانواده ها این خرج ها را پنهان میکنند .

حل اختلاف با همسر – اختلاف زن و شوهر مربوط به کودکان

یکی از موضوعاتی که باعث دعوای بین زن و مرد می شود کودکان است.

هر کدام از آنها دوست دارند فرزندشان را به نحوی که دوست دارند تربیت کنند از آنجایی که مادر خانواده وقت بیشتری را با فرزندان می گذرانند نقش پررنگ تری دارند اما نباید به گونه‌ای باشد که پدر فراموش شود .

پدرانی که وقت کافی برای بزرگ ‌کردن فرزندشان نمی‌گذارند معمولاً دچار مشکلات بیشتری هستند و ارتباط درستی نمی‌توانند با فرزندشان برقرار کنند .

برای جلوگیری از این اختلافات باید یک سبک تربیتی را پدر و مادر انتخاب کنند و فرزندشان را متناسب با آن بزرگ کنند.

برای رسیدن به این هدف می‌توانند از مشاوره ها استفاده کنند.

 • ماندن در گذشته

اشتباهاتی که در گذشته انجام می شود را نباید به روی همسرتان بیاورید و همسرتان را به خاطر آن تحقیر کنید. از گذشته خود عبرت بگیرید و آن را دوباره انجام ندهید.در لحظه زندگی کنید.

 • چشم هم چشمی |حل اختلاف با همسر

یکی از عواملی که باعث اختلاف بین زن و مرد می شود چشم و هم چشمی است که در این خانواده ها افراد فقط هدف زندگی خود را ندارند و هدف زندگی دیگران را سرلوحه زندگی خود قرارمی دهند.

 • حل اختلاف با همسر و خانواده وی

یکی از موضوعاتی که باعث می شود اختلافات بین خانواده ها شدیدتر شود نحوه ارتباط با خانواده همسر است در برخی از خانواده ها پذیرش عروس و داماد به سختی صورت می گیرد و ممکن است خانواده احساس بدی نسبت به فردی که تازه وارد خانواده شده است داشته باشند و دچار مشکل شوند. • پرخاشگری با همسر

اگر با همسرتان در مقابل دیگران دوا کنید هم شخصیت خودتان و هم شخصیت شوهرتان را خورد می کنید و اجازه دخالت را به دیگران می دهید باید در این شرایط خشم خود را کنترل کنید و در صورت لزوم به مشاوره مراجعه کنید.

 • دروغگویی

در برخی از خانواده ها دروغ گفتن باعث اختلاف و درگیری بین آنها می‌شود و باعث می شود که اعتماد از بین برود زیرا به فرد دروغگو نمی‌توان اطمینان کرد .

حل اختلاف با همسر در دوران عقد

اختلاف خانوادگی در ازدواج

دوران نامزدی و عقد لذت بخش ترین دوران برای زوجه است .

زن و مرد در کنار هم احساسات تلخ و شیرین رو می گذرانند .

این دوران هم مانند دوران های دیگر مشکلاتی را به همراه دارد که بی اعتمادی، دروغگویی و پنهان کاری می تواند مشکلات را پیچیده تر کند و حتی منجر به طلاق زوجین می شود .

حل اختلاف با همسر در دوران بارداری

در دوران بارداری زنان حساسیت بیشتری نسبت به قبل پیدا می‌کنند خانم ها اگر از این تغییرات هورمونی اطلاعات کافی را داشته باشند ترس و نگرانی هایشان کاهش پیدا می‌کند مردان هم می توانند نیازهای عاطفی و احساسی زنشان را برطرف کنند تا از بروز اختلاف جلوگیری کنند .

اختلافات بین زن و مرد | دعوای زوجین

گاهی دعوای بین زن و مرد باعث بهتر شدن رابطه آنها می شود ولی گاهی باعث بدتر شدن رابطه آ نها

یکی از تاثیر گذارترین رابطه ها رابطه بین افراد با همسر خود است که این ارتباط رضایت انها از زندگی ، میران بهداشت و سلامت روان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وقتی تعارضات و اختلاف نظرها بالا برود کشمکش ها و درگیری ها بین زوجین ایجاد می شود.

حل اختلاف با همسر

چه عواملی باعث اختلاف بین زن و مرد میشود؟

 • عدم درک متقابل از خلق و خوی یکدیگر

در امر زندگی باید به شناختی دقیق و عمیق از خلق و خو و ویژگی های شناختی همسرتان برسید اما چیزی که مهم تر است ایناست که بتوانید درک درستی از آن داشته باشیدو همسرتان را با هر ویژگی که هست بپذیرید و به دنبال تغییر دادن نباشید.

عدم درک متقابل در طول زمان باعث بی توجهی همسرب ه خواسته و نیاز های شما می شود.

 • تفاوت های فرهنگی و خانوادگی

ازدواج فقط پیوند دو نفرذ نیست بلکه پیوند دو خانواده است و در ارتباط با یکدیگر قرار می گیرند بنابرین برای ازدواج باید به تفاوت های فرهنگی و خانوادگی هم توجه داشته باشید . اگر دو خانواده از دو فرهنگ و قشر متفاوت باشند در صورتی می توانند رابطه ای سالم داشته باشند که قدرت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی داشته باشند.

اگر طرفین روی سنت ها و آداب و رسوم خود تعب و غیرت زیادی داشته باشند دعوا و درگیری را در بین خانواده ها افزایش می دهد وحتی گاهی اوقات باعث طلاق می شود.

 • درگیر شدن با آسیب های اجتماعی

مشکلات اجتماعی مانند قمار بازی ،شرط بندی، اعتیاد باعث از بین رفتن بنیان خانواده می شود که بسیاری از این آسیب هاا در اثر خلا های عاطفی ایجاد شده است و افراد برای فرار از این محیط ها به محیط های دیگر می روند و گرفتار مشکلات دیگر خواهند شد.

منبع : حل اختلاف با همسر و دعوای زوجین

بازدید : 49
پنجشنبه 9 بهمن 1399 زمان : 19:43

ماهیت آسیب زای خشونت و پرخاشگری چیست؟ خشونت و پرخاشگری به طور معمول باعث مشکل و دردسر می شود. این امر را افرادی که پرخاشگر هستند و افرادی که در معرض پرخاشگری قرار می گیرند بهتر درک می کنند.

در حقیقت پرخاشگری هم به فرد پرخاشگر هم به فردی که مورد پرخاشگری قرار می گیرد آسیب می زند.

چیزهایی که در مورد ارتباط با ماهیت خشونت و پرخاشگری باید بدانید شامل موارد زیر می شود.

خشونت در مواردی که خشونت اضطراری و حیاتی نیست باعث آسیب و مشکل می شود.

انسان ها در ابتدا در غارها و جنگل ها زندگی می کردند و زندگی خود را به وسیله شکار کردن می گذارندند برای همین خشونت برای آن ها امری حیاتی بوده که باعث می شده بتوانند حیات خود را حفظ کنند.

از طرف دیگر خطرات زیادی زندگی آن ها را تهدید می کرده که باید با آن ها مبارزه می کردند و به همین دلیل باید خشونت از خودشان نشان می دادند.

در طول تاریخ انسان ها مورد حمله و جنگ از سمت بقیه انسان ها قرار گرفته اند و اگر آن ها قادر به مبارزه نبودند از بین می رفتند بنابراین در این شرایط خشونت و رفتارهای پرخاشگرانه نوعی ارزش و برتری تلقی شده است.

زمانی که انسان ها به کشاورزی روی آوردند دعوا بر سر تعیین زمین شکل گرفت و هرکه توانایی و خشونت بیش تری داشت زمین های بیش تری را تصاحب می کرد اما قادر به کشت در همه زمین ها نبود برای همین از برده استفاده می کرد و اینگونه برده داری شکل گرفت.

پس از تعیین زمین برادر کشی، پدر کشی و درگیری ها شدت گرفت.

در این دوران همچنین نظام بت پرستی شکل گرفت تا برده داری به نوعی توجیه شود. ظلم به برده ها در آن دوره اینگونه توجیه می شد که برده ها مخلوق ضعیف و نیازمند خدایان هستند و برای همین باید به دیگران خدمت کنند.

ظهور انبیاء الهی عاملی بود که ظلم به برده ها را از بین برد و باعث ایجاد برابری میان انسان ها شد، نظام توحیدی در آن زمان باعث شد تا ظلم و تعرض آدم ها به هم نوعانشان کاهش یابد.

پس از آن رفتارهای خشن و خشونت بار انسان ها با جانوران شکل گرفت.

در حقیقت قبل از این هم خشونت هایی از این دست وجود داشتند اما کندن پوست حیوانات، خشک کردن آن ها و موارد زیاد دیگری که مشاهده می شود همه به دلیل خشم و پرخاشگری انسان ایجاد می شوند.

خشونت و پرخاشگری در تمامی ابعاد ارتباطی میان افراد آسیب زا است.

آسیب هایی که به شخص مورد پرخاشگری واقع می شود بسیار گوناگون و خطرناک هستند.

موادمخدر و اعتیاد باعث مشکلات رفتاری در فرد می شود و ممکن است اضطراب و ناآرامی های زیادی برای آن ها ایجاد کند.

با یک مثال بهتر می توانید متوجه تاثیرات پرخاشگری بشوید.

سینا حدود 4 سال بود که به مواد مخدر مختلف اعتیاد داشت و نمی توانست با فرزند و همسر خود ارتباط درستی برقرار کند همان طور که گفته شد این خشونت ممکن است از عوارض مصرف مواد مخدر باشد.

در طول درمان مشخص شد که او در دوران کودکی بسیار تنبیه بدنی می شده و به شدت مورد توهین و خشونت اطرافیانش قرار می گرفته. این رفتارها باعث ایجاد اضطراب در او شده بود حتی اکنون پس از سال ها که به خانه قدیمی خود می رود مضطرب می شود.

این مشکلات قابل جبران هستند ولی اگر او کاری در این زمینه انجام نمیداد فقط روز به روز ضعیف تر می شد در حقیقت او به دنبال آرامش به مواد مخدر آورده رو کرده بود ولی به پیامدهای آن دقت نکرده بود.

در واقع ارتباط غلط او با کودکان و همسرش، مصرف مواد، خشونت او همگی به دلیل رفتارهای پرخاشگرانه ای بود که در کودکی مشاهده کرده بود.

پس متوجه شدید که این رفتارهای پرخاشگرانه ممکن است زندگی یک نفر را به طور کامل از بین ببرد.

چرا خشونت و پرخاشگری خوب است؟

بیش ترین آسیب های خشونت و پرخاشگری شامل کودکان، زنان و مردان ضعیف می شود.

این مورد می تواند به فرهنگ جامعه نیز بستگی داشته باشد ولی افراد حساس و ضعیف راحت تر مورد خشونت قرار می گیرند.

در جامعه های مرد سالار این نوع خشونت ها بیش تر دیده می شود که البته با پیشرفت های حاصل شده خوشبختانه، آمار آن در حال کاهش است ولی بازهم افراد زیادی هستند که مورد خشونت و پرخاشگری قرار می گیرند.

خشونت و پرخاشگری باعث تولید اضطراب و ناامنی می شود.

همان طور که اشاره شد افراد ضعیف، کسانی که ناتوانی جسمی دارند و کسانی که روحیه خشنی ندارند قادر به انجام رفتارهای پرخاشگرانه نیستند و اگر در معرض این خشونت ها قرار بگیرند مضطرب می شوند و آسیب می بینند

افراد میان سال هم معمولا به دلیل رفتار و شخصیت رشد یافته ای که دارند تمایلی به انجام رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز ندارند و در جریان اینگونه رفتارها آسیب می بینند.

فردی که در معرض اینگونه رفتارها قرار می گیرد به مرور احساس خطر و ناامنی می کند و مضطرب می شود.خشونت و پرخاشگری رفتار و شخصیت فرد اقدام کننده را از حالت متعادل خارج می کند.

هر رفتار و عملکردی یک بازخورد از همان نوع به همراه دارد. فردی که سعی می کند به دیگران آسیب بزنید قسمت قابل توجهی از آسیب شامل خودش می شود.

در حقیقت امکان پذیر نیست که فرد از آسیب زدن به دیگران رشد کند و به تعالی برسد، بلکه با این رفتارها شخصیت و روحیه خودش را نیز تخریب می کند.

به یاد داشته باشید که در این جهان هیچ عملی بدون عکس العمل نیست. رفتارهایی که آسیب زننده هستند فرد اقدام کننده را به آسیب ها و ناهنجاری دچار می کنند.

حضور افراد پرخشم و پرخاشگر باعث ایجاد ناآرامی و اضطراب در محیط می گردد، به همین همه از او دور می شوند و به تدریج از سوی دیگران کنار گذاشته می شود.

در مجموع خشونت پیامدهای زیادی در پی دارد که هم شامل فرد اقدام کننده هم فردی که مورد خشونت واقع می شود، می گردد. در حقیقت خشونت برنده ای ندارد و به تمام افراد درگیر، صدمه وارد می کند.

منبع : چرا خشونت و پرخاشگری خوب است؟

بازدید : 127
شنبه 27 دی 1399 زمان : 20:36

در این مطلب به شما در تشخیص همسر مناسب کمک می کنیم. همسر خوب چه ویژگی هایی دارد؟ هنگام انتخاب دوست یا همسر جدید، بیش تر افراد به سمت کسانی گرایش پیدا می کنند که شباهت زیادی با همسر یا نامزد قبلی آن ها دارد، با این تفاوت که تنها ظاهر آن ها فرق می کند.

یافتن همسر مناسب

ما اغلب جذب کسانی می شویم که به نظر ما بهترین هستند و پس از مدتی متوجه می شویم که آن ها بسیار آشنا هستند. اما این سوال که آیا آن ها برای ما مناسب هستند یا نه؟ اغلب مواقع نمی توان به راحتی به این سوال پاسخ داد.

برای تفهیم این موضوع از یک مثال استفاده می کنم، پدر سارا مردی به شدت پرمدعا و حمایت گر بود و این موضوع الگوهای سارا برای مرد زندگی اش را تحت تاثیر قرار می داد. البته او هیچ وقت خواهان چنین رابطه ای نبود ولی خواه ناخواه پدرش را تنها الگوی زندگی خود می دانست.

پس از آشنایی با سپهر او متوجه شد که تمام ویژگی های سپهر مانند پدرش است و این موضوع برای او نگران کننده بود. سپهر روزی چند بار با او تماس می گرفت به شدت حسود بود. حتی اسم کوچک او نیز مانند پدرش بود.

او پس از جلسات روان درمانی متوجه شد که این الگوهای غلط چگونه شکل گرفته اند و موفق شد تا رابطه ای که دوست دارد را شکل دهد.

تشخیص همسر مناسب | همسر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در طول جلسات درمان بسیار از من پرسیده می شود که:

 1. « چرا هرکس سراغ می می آید خیانت کار است؟»
 2. یا «چرا هرکس نسیب من می شود کنترل گر و خودخواه است؟»

اگر با این افراد صحبت کنید حتما متوجه می شوید که پسرهای خوبی هم در زندگی آن ها وجود داشته اند اما آن ها با بی توجهی آن ها را از خود رانده اند.

به عبارت دیگر می توان گفت که افراد خوب و سالم برای آن ها جذابیت لازم را ندارند.

نمی توان گفت که این اتفاق تصادفی است، زیرا تصادف یک یا دو بار اتفاق می افتد. در حقیقت ما در اینجا باید به دنبال یک الگو ناخودآگاه باشیم. سوال اصلی این است « چرا برخی از افراد پسریا دختر های نامناسب را برای دوستی انتخاب می کنند؟»

علت های مختلفی می توان برای این موضوع یافت. یکی از اصلی ترین دلیل ها این است که این شخصیت بد تجلی گر پدر یا مادر آن ها است. به طور مثال ممکن است پدرشان در کودکی آن ها را یا مادرشان را می زده و آن ها این موضوع را مشاهده کرده اند، بنابراین ناخودآگاه پسرانی را انتخاب می کنند که دست بزن دارند و کنترل گر هستند.

در متن بالا چند بار از کلمه ناخودآگاه استفاده شد. برای تفهیم این موضوع بهتر است که معنای این کلمه را بدانید.

تاثیر ضمیرناخودآگاه در انتخاب همسر

ضمیرناخودآگاه مکانی است که افکار، احساسات و خاطراتی که ما از وجود آن ها آگاه نیستیم، در آن جای دارد. این افکار معمولا بسیار دردناک هستند و ما قدرت رویارویی با آن ها را نداریم، به همین دلیل است که آن ها را از ضمیر خودآگاه به ناخودآگاه منتقل می کنیم.

برای یافتن ریشه این الگوهای ناخودآگاه باید خود را بشناسید و تجارب گذشته را چه تلخ و چه شیرین مرور کنید. الگوهایی که مدام در زندگی شما تکرار می شوند از ضمیر ناخوآگاه ریشه می گیرند و باید آن ها را از ضمیر ناخودآگاه به خودآگاه انتقال دهید.

این کار باعث می شود که نقش قربانی را رها کنید و مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید. در اینجا تمرینی برای این کار آورده شده است که در جلسات مشاوره معمولا برای یافتن الگوهای غلط در ضمیر ناخودآگاه از آن استفاده می کنم.

منبع : تشخیص همسر مناسب | همسر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

تعداد صفحات : 0

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 42
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 30
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 228
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 638
 • بازدید ماه : 638
 • بازدید سال : 6444
 • بازدید کلی : 11600
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی